Rodzaje opatrunków parafinowych

Rany i wszelkie uszkodzenia naskórka powinno leczyć się u specjalisty. Ten zazwyczaj zleca nakładanie na nie opatrunków w warunkach domowych. Są różne rodzaje materiałów opatrunkowych, poczynając od gazy, plastrów, gazików jałowych czy innych. Podobnie postępuje się z odleżynami. Jeśli już my lub ktoś z naszej rodziny boryka się z jakąś rana czy odleżyną należy działać.

Materiały opatrunkowe z parafiny

opatrunek parafinowyTo znaczy zaopatrzyć się w najbliższej aptece w opatrunek z parafiny. To zalecane jest przede wszystkim do głębokich i długo gojących się ran. Wszelkie uszkodzenia naskórka czy skóry wymaga dokładnej pielęgnacji. Jeśli nie są to przypadki ciężkie, z pewnością sami sobie z tym świetnie poradzimy. Czasem jednak musi odwiedzać nas opiekunka środowiskowa lub pielęgniarka. Opatrunek parafinowy to innymi słowy gaza nasączona parafiną czyli substancja ciekła. Działa ona na ranę kojąco i przeciwzapalnie. Używana jest w szczególności przy płytkich oparzeniach, odparzeniach, rabach i odleżynach. Opatrunek jest szeroko dostępny w każdej aptece czy punkcie aptecznym. Również zdarza się, że kupimy go w sklepie medycznym. Kilka ruchów i już opatrunek jest założony. Zazwyczaj dzięki takiemu opatrunkowi rana goi się już w ciągu kilkunastu dni. Oczywiście bywają przypadki, że leczenie musi odbywać się na oddziałach zakładów opiekuńczo leczniczych lub szpitalach.

Wówczas również też używane są takie właśnie opatrunki parafinowe. Zwykłe opatrunki typu gaza i kompresy jałowe są raczej tani, a ich koszt to kilka groszy. Z parafina są ciut droższe, ale jednak bardziej skuteczne. Jeśli mamy zalecone przez lekarza takie leczenie to należy postępować zgodnie z wytycznymi. To gwarancja sukcesu i wyzdrowienia. Każdy opatrunek jest skuteczny, należy po prostu go zakładać.