Rodzaje końcówek kablowych

Żeby umożliwić poprawny przepływ prądu w przewodach, korzysta się z przewodów miedzianych. Dzięki temu możemy podłączyć tam prąd pod różnym napięciem. Do podłączenia końcówek miedzianych potrzebujemy specjalnych końcówek kablowych. Jedną z odmian końcówek kablowych są końcówki kablowe rurowe dostępne w specjalnych zestawach.

Jakie są rodzaje końcówek rurowych?

końcówki kablowe rurowe zestawDrut miedziany musi być zakończony specjalną końcówką. Jedną z odmian końcówek jest końcówka rurowa. Posiada ona walcowaty kształt, a ponadto specjalne otwory, przez które umieszcza się śruby. Dzięki końcówkom można podłączyć przewody do rozdzielnic, aparatów, zacisków czy do szyn zbiorczych. Końcówki kablowe rurowe dzieli się na takie, które są zgodne z normą DIN i na takie, które posiadają parametry poza normą. Występują także płaskie końcówki rurowe typu KSC. Wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Na patce końcówek może znajdować się różna ilość otworów. Dzięki temu można dopasować odpowiedni rodzaj końcówki do przewodów. Z reguły na końcówce umieszczony jest jeden otwór, ale możliwy jest także otwór podwójny. Dlatego lepiej jak kupi się różne końcówki kablowe rurowe zestaw pozwoli na dopasowane odpowiedniej końcówki do danego systemu. Na specjalne zamówienie można także dostać końcówki o niestandardowej konfiguracji otworów. Warto więc przed zakupem pobrać sobie odpowiednie wymiary, tak by dopasować właściwy rozstaw końcówki. Końcówki służą przede wszystkim do izolacji przewodów, tak by zapobiec ewentualnym przegrzaniom.

Końcówki kablowe rurowe warto zakupić w zestawie. Wtedy mamy pewność, że będziemy w stanie dobrać odpowiedni model do różnych przewodów. Różnią się one przede wszystkim kształtem – mogą mieć zarówno płaski jak i wypukły kształt, a także ilością otworów.