Rodzaje elektrostymulacji

Elektrostymulacja domowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod fizjoterapia domowej. Na jej popularność wypływa nie tylko skuteczność tej terapii, ale również możliwość używania jej w dolegliwościach różnego typu i o różnym natężeniu. Co ważne, nie wymaga ona stosowania żadnych środków chemicznych, co w organizmie obciążonym lekami jest bardzo istotne.

Jakie dolegliwości zwalcza elektrostymulacja?

elektrody silikonoweJak wspomniano wcześniej, elektrostymulacja może być stosowana w różnego rodzaju dolegliwościach, od tych związanych z bólem, poprzez pomaganie w gojeniu ran, zwalczanie stanów zapalnych aż po wzmocnienie mięśni. Do każdego z tych typów dolegliwości należy stosować inny typ elektrostymulatora i samej stymulacji, różniący się rodzajem zastosowanych elektrod, siła stymulowania danego miejsca oraz częstotliwością jego powtarzania. Do dolegliwości bólowych należy stosować elektrostymulację typu TENS, stosując najczęściej elektrody silikonowe. Do stanów zapalnych zalecana jest elektrostymulacja typu INF, do gojenia ran MIK a do wzmocnienia mięśni – EMS. Bardo ważne jest to, aby rodzaj stymulacja i używanego do jej przeprowadzenia urządzenia dostosować do dolegliwości z jakimi się zmagamy. W innym przypadku, terapia może okazać się całkowicie nieskuteczna a nawet nasilić dolegliwości. Mimo tego, że obecnie elektrostymulacja jest uważana za skuteczny sposób terapii, przez długi czas budziła kontrowersje.

Wszystko przez oferowanie tych urządzeń przez różnego rodzaju firmy jako produkt do wzrostu mięśni zastępujący wizyty na siłowni. Obecnie jednak elektrostymulatory to urządzenia o przeznaczeniu medycznym, a ich stosowanie w rozwoju mięśni jest dopuszczalne jedynie w przypadku schorzeń, w przebiegu których występuje ich osłabienie.