Przewaga wkrętów torx nad modelami imbusowymi

W wielu branżach obserwujemy stosowanie różnych standardów wkrętów i śrub. Ze względu na swoją uniwersalność, prym wiodą przede wszystkim modele w standardzie torx oraz imbusowym. Jednak te drugie coraz częściej ustępują pola wkrętom torx z wielu względów. Jakie to przyczyny i jakie zalety niesie ze sobą wymiana wkrętów imbusowych na tak zwane „torxy”?

Dlaczego warto zakupić wkręty w standardzie torx?

wkręty na torxW wielu branżach, w których do tej pory królowały wkręty imbusowe (na przykład w rowerowej), jesteśmy świadkami odwrócenia tego trendu, co skutkuje coraz częstszym stosowaniem wkrętów torx w takich elementach rowerów jak zaciski hamulców, sztycy czy elementy sterów. Tego typu zjawisko jest podyktowane wieloma przyczynami. Jedną z nich jest przede wszystkim lepsze przeniesienie momentu obrotowego w śrubach typu torx. Wkręty na torx są także dużo mniej podatne na nieoczekiwane  zniszczenie śruby, co często ma miejsce podczas pracy ze śrubami w standardzie imbusowym. Wkręty na torx są także dużo bardziej popularne w bardziej precyzyjnych branżach. Zarys gwiazdy powoduje, że wykonywanie dokładnych prac nie skutkuje niszczeniem wkrętów, ale także umożliwia przykręcanie elementów elektronicznych z odpowiednim momentem. Standard torx jest również niezwykle popularny w branży stolarskiej, gdzie tego typu wkręty są podstawowym elementem, umożliwiającym łączenie drewnianych elementów.

Wkręty typu torx to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie dla wielu branż. Zyskuje ono na popularności względem typu imbusowego głównie za sprawą znacznie lepszej konstrukcji, która eliminuje możliwość zniszczenia śruby. Dzięki temu unikniemy czasochłonnych prac związanych z odkręcaniem zniszczonego wkręta, jak to ma miejsce w przypadku śrub imbusowych.