Liny o różnej wytrzymałości

Liny produkowane były już w średniowieczu. To dzięki nim ludzkość zaczęła żeglować na większą skalę, to one przyczyniły się do powstania wielu wynalazków. Po dzień dzisiejszy liny są niezastąpionym elementem naszego życia. Często nie zwracamy nawet na nie uwagi, chyba, że są nam w danym momencie niezwykle potrzebne. Zastosowanie lin jest bardzo szerokie.

Różne zastosowanie lin

liny plecioneJuż wiele wieków temu ludzkość odkryła, że splecione ze  sobą włókna roślin potrafią utrzymać bardzo duże ciężary. Nawet, jeżeli jedno włókno rozrywka się przy mocniejszym pociągnieciu. To zdumiewajace. Dzięki link różnego rodzaju ludzkość mogła rozwijać się na wielu płaszczyznach. Również  dzień dzisiejszy liny są niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. Używa się ich w branży budowlanej, w żeglarstwie, w różnych sportach, a także w gospodarstwach domowych. Do najpopularniejszych lin należą liny plecione, które mają różną wytrzymałość. Istnieje skala, która pokazuje, jaki dana lina jest w stanie unieść ciężar. Jej wytrzymałość w dużej mierze zależy od ilości spotów. Co fascynujące, są takie liny, która są w stanie udźwignąć ciężar nawet kilku ton.  Przydają się one w produkcji, w transporcie, A także w budownictwie. Na potrzeby gospodarstwa domowego wystarcza nam liny, które utrzymują ciężar kilkudziesięciu kilogramów. Takie mocniejsze przydają się na przykład przy wieszaniu huśtawek na drzewach albo do wiązania hamaków.

Liny w dzisiejszych czasach towarzyszą nam w różnych dziedzinach życia. Wiele branż czy sportów nie miałoby bez nich racji bytu. Co ciekawe, istnieje skala która pokazuje wytrzymałość lin. Zależy ona w dużej mierze od materiału, z którego lina jest wykonana, a także od ilości splotów. Wytrzymałość lin ma znaczenie przede wszystkim w przemyśle.