Jak przebiega leczenie z alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą podstępną i wyniszczająca. Najgorsze jest jednak to, że ogranicza wolną wolę i nie pozwala zapomnieć o konieczności napicia się. Zazwyczaj chory jest ostatnia osobą, która uważa siebie za alkoholika. 

Kto zajmuje się leczeniem alkoholików?

leczenie z alkoholizmuNie ma znaczenia jakiej jest się płci, jakie ma się wykształcenie i kim się jest – alkoholizm może spotkać każdego z nas. Oczywiście są grupy bardziej podatne na uzależnienia lub noszące w sobie wiele czynników ryzyka, jednakże tak naprawdę każdy, kto pije systematycznie, wcześniej lub później się uzależni. Leczenie z alkoholizmu jest tak naprawdę gestem odwagi ze strony chorego i należy go w takiej decyzji wspierać. Zatem naszym zadaniem może pozostać doradzenie odpowiedniego ośrodka, czy też zgłoszenie takiej osoby do jednego z nich. Najlepiej jest się zdecydować na terapię zamknięta, bowiem chory nie ma w czasie jej trwania kontaktu ze światem zewnętrznym, a jego czas płynie na odtruwaniu organizmu z alkoholu, sesjach terapeutycznych, szkoleniach psychologicznych, a także na dawaniu chorym czasu wolnego, by nauczyli się organizować swój czas bez alkoholu. Leczenie, w niektórych przypadkach, powtarza się nawet kilka razy, toteż w przypadku mocno uzależnionych osób raczej nie ma co liczyć na cud, choć z drugiej strony, z nadzieją też nie warto się rozstawać. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę najwięcej zależy od silnej woli osoby uzależnionej i jej motywacji do tego, by postawić kres swojemu uzależnieniu.

W każdym mieście funkcjonują ośrodki terapeutyczne dla alkoholików, zarówno te prywatne, jak też te działające w ramach umowy z NFZ. Terapia może toczyć się także w systemie dziennym, gdzie kilka razy w tygodniu, dana grupa uzależnionych spotyka się na leczeniu.