Jak powstają tabliczki adresowe?

Grawerunek to jedna z najstarszych metod na oznaczanie różnego rodzaju powierzchni. Kilkadziesiąt lat temu grawerunki były wykonywane ręcznie, przez co ich wykonanie trwało dłużej i było mniej dokładne. Obecnie, nowoczesne grawerunki są wykonywane przy pomocy lasera.

Zastosowanie tabliczek grawerowanych

uniwersalne tabliczki grawerowaneGrawerunek to jedyna znana metoda na trwałe oznaczanie różnego rodzaju powierzchni. Z tego też względu, nie powinno wiec dziwić, ze grawerowanie jest wykorzystywane od bardzo długiego czasu, chociaż oczywiście mocno zmieniła się technika wykonywania grawerunku. Grawerowanie ma wiele różnych zastosowań, na przykład uniwersalne tabliczki grawerowane mogą być wykorzystywane jako szyldy, czy też tabliczki adresowe, na drzwiach mieszkań, czy też biur, a także i gabinetów. Zazwyczaj, na takich tabliczkach graweruje się podstawowe informacje adresowe właściciela mieszkania czy tez danej firmy. Bardzo często tabliczki grawerowane są wykorzystywane również jak tak zwane tabliczki znamionowe. Takie tabliczki umieszcza się na maszynach produkcyjnych czy też przemysłowych i są na nich wygrawerowane informacje o marce danej maszyny, roku produkcji czy też o numerze seryjnym. Zaletą tabliczek grawerowanych jest fakt, że zawarte na nich informacje są niezwykle trwałe, dzięki temu można z nich korzystać przez naprawdę długi czas. Grawerunek, szczególnie ten wykonany przy pomocy lasera, jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na niekorzystne warunki atmosferyczne czy promieniowanie uv.

Grawerunek to nadal bardzo popularna metoda znakowania różnego rodzaju powierzchni. Zaletą tej metody jest wysoka trwałość, której nie da się uzyskać przy pomocy nanoszenia informacji za pomocą farby czy lakieru. Z tego tez względu, grawerunek jest bardzo często wykorzystywany w zastosowaniach przemysłowych.