Nowinki budowlane w Krakowie

 Nowoczesne budownictwo to nie tylko nowe formy architektoniczne, ale również wykorzystywanie tradycyjnych materiałów budowlanych w nowej funkcji. Najczęściej dotyczy to różnych metali i szkła.  Szkło stało się wiodącym surowcem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Szkło to już nie tylko okna, lecz również cały szereg innych elementów.

Nowoczesne i tradycyjne balustrady

balustrady szklane w krakowieNie często  nowo budowane domy mają tylko jeden poziom zabudowy. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich i podmiejskich, gdzie grunty są drogie. Tutaj buduje się domy kilku kondygnacyjne, więc są w tych domach schody, tarasy, balkony. Te wszystkie elementy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego tarasy i balkony otaczane są balustradami, a schody prócz tego mają poręcze. Tradycyjne materiały, z których robione są balustrady i poręcze, to; drewno, metal i beton. Nowoczesny surowiec to szkło. Lekkie balustrady szklane w Krakowie i  nie tylko, urzekają designem. Są to balustrady samonośne bez pionowych elementów mocujących. Mogą być instalowane wewnątrz i na zewnątrz, gdzie oprócz funkcji bezpieczeństwa, doskonale osłaniają przed wiatrem. Balustrady wykonywane są ze szkła niehartowanego lub hartowanego, zależnie umiejscowienia balustrady. Konstrukcją nośną balustrady są dwie tafle szklane połączone w procesie laminowania. Uzyskane szkło jest bardzo wytrzymałe i odporne na uderzenia. Pojawiły się również balustrady ze szkła hartowanego laminowanego z nadrukami graficznymi. Nadruki mogą być wypalone nanopigmentami bezpośrednio na szkle. Można również folię z motywami dekoracyjnymi włożyć pomiędzy tafle szklane, uzyskując wspaniałe efekty wizualne. Balustrady mogą być również wykonane ze szkła nieprzezroczystego.

Istotnym elementem balustrad są okucia metalowe, które je mocują, ale dają efekt dekoracyjny również. Wykorzystywanie szkła jako surowca do budowy balustrad, daje efekt lekkości oraz jasnego i przestronnego wnętrza. Dlatego projektanci coraz częściej sięgają po ten surowiec.