Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec

 

Każdy kto chce rozliczyć się z niemieckiego podatku, musi wiedzieć, jakie dokumenty są do tego potrzebne. Wiele osób szuka informacji na ostatni moment, a wszystko tak naprawdę można znaleźć w internecie – najlepiej ufać stronom biur podatkowych, które zajmują się rozliczaniem podatku z Niemiec.

Karta podatkowa lub odcinki z wypłaty

zwrot podatku z niemiec - rozliczenieTam zawsze znajdują się aktualne i sprawdzone informacje. Pierwszym dokumentem, który jest bardzo ważnym i obligatoryjnym, jeśli chodzi o rozliczenie, jest Lohnsteuerbescheinigung. Jest to tzw. karta podatkowa, która wydawana jest w Niemczech. Otóż karta ta wydawana jest po 31 grudnia. Wydawana jest ona za każdy rok rozliczenia. Istotne jest to, że taką kartę wydaje pracodawca i to od niego należy wymagać dokumentu! Czy tylko wtedy zwrot podatku z niemiec – rozliczenie będzie możliwe? Niekoniecznie, ponieważ jest też coś takiego jak odcinki z wypłaty (znane również w Polsce). W Niemczech mają one oczywiście swoją nazwę – Abrechnung. Dokumenty te są tak samo ważne jak karta podatkowa i mogą stanowić podstawę do rozliczenia podatku. Odcinki z wypłaty są wydawane po ostatnim miesiącu pracy w danym roku podatkowym przez pracodawcę. Jeśli ktoś nie posiada karty podatkowej, nie musi się zanadto martwić (jeżeli oczywiście ma jeszcze trochę czasu na rozliczenie). Biura podatkowe chętnie pomagają w odzyskaniu takiej karty od danej firmy, w której się pracowało. Korzystanie z oferty biur jest na pewno dla pracownika bardzo wygodne i korzystne.

Wiadomo, że biuro nie robi tego za darmo, ale lepiej poświęcić trochę pieniędzy i mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione profesjonalnie. Można oczywiście samemu rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym. Jeśli tylko ktoś zna bardzo dobrze język niemiecki i orientuje się w kwestiach prawnych, to na pewno sobie poradzi.